28 Ocak 2013 Pazartesi

ADAÇAYININ FAYDALARI

Adaçayı birçok faydası olduğu bilinen bitkilerin başında gelmektedir. Adaçayı kalp krizi riskini en aza indirgemekte, bedeni güçlendirmekte, terlemeyi azaltmakta yarar sağlamaktadır. Vücut krampları, beze hastalıkları ve omurilik sorunlarında önleyici faydaları bulunan adaçayının kanı temizlemede de büyük katkısı bulunmaktadır. Karaciğer hastalıklarında büyük yarar sağlayan, safra sökücü özelliği de bulunan adaçayı, vücuttaki toksinlerin atılmasında büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle adaçayı detoks süreçlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırarak hazmı kolaylaştırmaktadır ve midede oluşan gazı ve bulantıyı engellemektedir.
adaçayının faydaları, adaçayının yararları

Böbrek taşlarının düşürülmesi için içilen adaçayı, grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarında da büyük yarar sağlamakta ve önleyici etki göstermektedir. Diş ve diş eti sorunlarında da kullanılabilen adaçayı, toz halinde diş temizliği için kullanılabilir ve dişerin sağlamlaşması ve beyazlaşmasına katkı sağlar. Vücutta oluşan titremelerin de önleyicisi olan adaçayı, kadınsal dönemlerde adet düzensizliklerinin de önüne geçerek, bu dönemleri düzene sokar, rahim iltihaplarını engeller.

Astım hastaları için de faydalı olan bu bitkinin, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda da büyük etkisi görülmüştür. İç organlara sağladığı bunca yararın yanında, saç bakımında da adaçayı kullanılabilmektedir. Saçların yağlanmasını engelleyen, saç köklerindeki ölü derileri temizleyen ve saç derisini yenileyen adaçayı bu etkileriyle saç dökülmelerinin de önüne geçmektedir. Ezilerek, çayı yapılarak ya da yağı çıkartılarak kullanılabilen adaçayı faydalarından dolayı tüketilmesi gereken bir bitkidir.

0 yorum:

Yorum Gönder