29 Ocak 2013 Salı

BALIN FAYDALARI

Günümüzde hakikisini bulmak her ne kadar zorlaşsa da bal vücuda en faydalı besinlerin başında gelmektedir. Zeka gelişimi açısından olumlu etkisi kanıtlanmış olan bal, idrar yolları enfeksiyonunu da önlemektedir. Karın ağrısı gibi durumlarda, bal karışımları mideyi iyileştirmektedir. Kış hastalıklarında oluşan boğaz enfeksiyonları sonucunda boğazda biriken balgamın sökülmesinde de yararı bulunan bal, kabızlık sorununa da çözüm bulmaktadır.
balın faydaları

Vücuda enerji veren bal, yorgunluğun ve bitkinliğin önüne geçmektedir. İçinde bulundurduğu A,B ve C vitaminleriyle ve birçok farklı mineral ile insan sağlığına her alanda olumlu etki yapmaktadır. İştah açıcı özellik gösteren bal, ağrı kesici, cildi güzelleştirici, saçları besleyici eşsiz bir besindir. Kolesterol sorununu engelleyen ve vücuttaki kolesterolü dengeleyen bal, mide sağlığına en faydalı besinlerin başında gelmektedir. İshal sorununu şerbet olarak içilmesi sonrasında kısa sürede çözen bu besin, karaciğeri temizleyerek, karaciğer fonksiyonlarını kuvvetlendirir.

Doğanın bize verdiği en büyük nimetlerden biri olan balın faydaları saymakla bitmiyor. Antioksidan özellik taşıdığı saptanan bal, kanda atık bırakmaz. Damarları açarak kalp hastalıklarının önüne geçilmesinde büyük yarar sağlayan bal, vücutta bulunan birçok zararlı bakteriyle de savaşarak, vücudu bakterilerden korumaktadır. Yenerek sağladığı faydaların yanında bal, haricen uygulamalar ile de vücuda birçok fayda sağlamakta, yanıklara ve romatizmal ağrılara iyi gelmektedir. Günümüzde bal konusunda en çok dikkat edilmesi gereken durum ise balın doğal olup olmamasıdır. Zira son zamanlarda ortaya çıkan haberlerde birçok sahte bal üretimi olduğu belirtilmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder